NDL
DANCE NEWS FEED
item news photo
Oct. 11, 2016
RESULTS OF THE 64TH INTERNATIONAL CHAMPIONSHIPS 2016 (UPD 14 OCT 15:00)

his results of the "International Championships 2016" are collected from the DanceSportInfo.Net automatically. The full and right info about all the results of this competition are on the above website.

Last update: 14 October 2016, 13:00 Moscow

Day 1 [results sheets]
Day 2 [results sheets]
Day 3 Ama ST [results sheets]
Day 3 Ama LA [results sheets]
Day 3 Pro ST [results sheets]
Day 3 Pro LA [results sheets]

 

AMATEUR   ST

Final

1 Chong He & Jing Shan China
2 Diego Arias Prado & Ekaterina Ermolina Russia
3 Kyle Taylor & Izabela Skierska England
4 Fedor Isaev & Anna Zudilina Russia
5 Ivan Novikov & Margarita Klimenko Russia
6 Igor Reznik & Mariya Polischuk Ukraine
[results]

 

AMATEUR   LA

Final

1 Morten Löwe & Roselina Doneva Denmark
2 Ferdinando Iannaccone & Yulia Musikhina USA
3 Klemen Prasnikar & Alexandra Averkieva Slovenia
4 Damir Haluzan & Anna Mashchyts Slovenia
5 Petar Daskalov & Zia James England
6 Salvatore Sinardi & Viktoriya Kharchenko Italy
[results]

 

PROFESSIONALS   ST

Final

1 Victor Fung & Anastasia Muravyova USA
2 Andrea Ghigiarelli & Sara Andracchio England
3 Domen Krapez & Natasha Karabey Germany
4 Valerio Colantoni & Monica Nigro Italy
5 Aleksandr Zhiratkov & Irina Novozhilova (aka Popovic) Russia
6 Marat Gimaev & Alina Basyuk USA
[results]

 

PROFESSIONALS   LA

Final

1 Riccardo Cocchi & Yulia Zagoruychenko USA
2 Maurizio Vescovo & Andra Vaidilaite Canada
3 Stefano Di Filippo & Daria Chesnokova USA
4 Troels Bager & Ina Ivanova Jeliazkova Denmark
5 Dorin Frecautanu & Marina Sergeeva Moldova
6 Nikita Brovko & Olga Urumova Russia
[results]

 


JUVENILES   ST

Final

1 Nikita Pavlov & Taisiya Malakhova Russia
2 Artem Romanenko & Kira Shugurova Ukraine
3 Grigorij Bozhevskij & Stefaniya Shahraj Russia
4 Lauritz Thoresen & Victoria Barker England
5 Ivan Zazybov & Anastasiya Fornalchuk Ukraine
6 Jinliang Chen & Lili Xiao China
[results]

 

JUVENILES   LA

Final

1 Nikita Pavlov & Taisiya Malakhova Russia
2 Artem Romanenko & Kira Shugurova Ukraine
3 Jinliang Chen & Lili Xiao China
4 Grigorij Bozhevskij & Stefaniya Shahraj Russia
5 Arsenij Moroz & Sofiya Yaroslavskaya Ukraine
6 Junlin Chen & Shuting Jiang China
[results]

 

UNDER 14   ST

Final

1 Dmitriy Rodin & Elizaveta Perepelitsa Ukraine
2 Nikita Postnikov & Viktoriya Koval Ukraine
3 Fedor Salnikov & Anna Mamedova Russia
4 Oleg Tereschenko & Veronika Borisyuk Ukraine
5 Li Jia Qing & Han Yi Yan China
6 Mihail Bokij & Mila Kovaleva Ukraine
[results]

 

UNDER 14   LA

Final

1 Andrey Sokolov & Veronika Yakovleva Russia
2 Artur Ravlik & Margita Solomiya Ukraine
3 Liyang Han & Xue Chen China
4 Kai Zhang & Rui Zhou China
5 Liu Dingbo & Silu Luo China
6 Li Jia Qing & Han Yi Yan China
[results]

 

JUNIORS   ST

Final

1 Glenn Richard Boyce & Caroly Jänes England
2 Aleksandr Bezkrovnyy & Alisa Margulis Ukraine
3 Kirill Ivanov & Alena Trigubko Russia
4 Kacper Rutka & Sara Litorowicz Poland
5 Oskar Gembara & Liwia Jablonska Poland
6 Lin Xiao & Hoi Yi Lo China
7 Bogdan Dovgalov & Anna Tomashevska Ukraine
[results]

 

JUNIORS   LA

Final

1 Kristinn Thor Sigurdsson & Lilja Rún Gísladóttir Iceland
2 Kacper Rutka & Sara Litorowicz Poland
3 Aleksandr Bezkrovnyy & Alisa Margulis Ukraine
4 Yegor Tverdokhlebov & Yana Kostenko Ukraine
5 Arsen Gavrishchuk & Aleksandra Kalinichenko Ukraine
6 Bogdan Dovgalov & Anna Tomashevska Ukraine
[results]

 

UNDER 21   ST

Final

1 Alex Plant & Faye Edge England
2 Artem Kuklin & Alika Dikaja Ukraine
3 Tang Yu Jie & Zhu Yan Zhen China
4 Liu Shoukun & Wei Mengmeng China
5 Nikita Druzhinin & Anastasyya Slyusar Ukraine
6 Danil Dobrovolskiy & Anastasiya Malovana Ukraine
7 Ilya Golovchenko & Kristina Bogoslavskaya Russia
8 David Cockram & Kaari Kink England
[results]

 

UNDER 21   LA

Final

1 Nikita Polyakov & Darya Dubchak Russia
2 Petur Fannar Gunnarsson & Polina Oddr Iceland
3 Oleg Skaskiv & Viktoriya Mayster Ukraine
4 Lloyd Perry & Rebecca Scott England
5 Gong Chao Qun & Zhuo Lian Wei China
6 Chengyu Ge & Zicheng Wu China
[results]

 

SENIORS   ST

Final

1 Phil Holding & Janine Desai England
2 Daniel Raddi & Nadia Galli Italy
3 Jaroslav Cekl & Dagmar Ceklova Czech Republic
4 Manuele Marinozzi & Sara Romagnoli Italy
5 Frank Ewen & Liubov Ewen (aka Poborozniouk) Germany
6 Eric Voorn & Charlotte Voorn Netherlands
[results]

 

SENIORS   LA

Final

1 Marco Pitorri & Lidia Deodati Italy
2 Albert Kurtvapov & Anna Prokip Russia
3 Paul Hopwood & Carol Ireland England
4 Patrick Moreno & Sonia Repetto England
5 Leighton Kirk & Izabela Skupin England
6 Alessandro Quaranta & Tiziana Giordani Italy
[results]

 

PROFESSIONALS RS   ST

Final

1 Stas Portanenko & Nataliya Kolyada Ukraine
2 Vladislav Shahov & Ekaterina Popova USA
3 Qinglong Ping & Yuhong Yan China
4 Denis Donskoy & Mariya Kerentseva Russia
5 Guo Ying & Xin Yuan Wan England
6 Stephen Arnold & Yasmin Priestnall England
[results]

 

PROFESSIONALS RS   LA

Final

1 Kirilo Vasyuk & Angelique Meyer France
2 Alexey Karaulov & Vlada Karaulov (aka Semenova) USA
3 Aleksandr Altukhov & Cheyenne Murillo USA
4 Nikita Malakhov & Nadezda Vlasova USA
5 Richard Lifshitz & Laura Robinson Canada
6 Ji Wang & Jian Hui Pan China
[results]

 

TO THE NEWS LIST